sobota 8. januára 2011

Honl filtre na blesk - korekčné

Pri skúšaní novej Sigmy 50 F1,4 HSM som použil korekčný filter z tejto sady a tu máte niekoľko výsledkov. Na rozptýlenie tvrdého svetla blesku bol využitý "home made bouncer" z kusu bieleho plastu podobný tomu čo vyrába zn. Lumiquest.

F2, 1/8s, ISO 125, Canon EOS 5D Mark II, Sigma 50 F1,4 HSM EX, Speedlite 580 EX II v TTL režime, korekcia zábleskovej exp. -1EV, použitý full CTO filter. (Pri tomto snímku som zámerne mykol s aparátom, bol som zvedavý čo sa stane. Efekt vidíte... )

F2,2, 1/10s, ISO320, (Ostatné rovnako ako pri predošlom zábere)

Ako som sa k týmto filtrom vlastne dostal? Celkom náhodou. Už si presne ani nepamätám čo som to vtedy išiel kúpiť, lebo to nakoniec ani nemali - ale z predajne fototechniky som sa vrátil s týmito filtrami na blesk:) Mali ich úplne náhodou ako novinku, len tak - pre skúšku či sa im vôbec budú predávať. Tak som sa nechal nahovoriť. (Zobral som mimochodom posledné...) Link na oficiálny web produktu: http://www.honlphoto.com/servlet/StoreFront


Ak fotografujem pri žiarovkovom či inom umelom osvetlení často mi vadí, že svetlo blesku má úplne odlišné sfarbenie ako okolité svetlo a svetlo blesku vyzerá jednoducho studené ako svetlo blesku. Z výsledkom pri fotení s bleskom som preto málokedy spokojný. Dúfam, že Honl systém mi tento problém pomôže vyriešiť. V sade je trojica oranžových filtrov (plný, polovičný a štvrtinový CTO filter) modrý filter na fotenie napríklad pri západe slnka a zelený filter pri fotení pod žiarivkovým osvetlením. Z každého typu/farby sú v sade po dva kusy filtrov. Filtre môžu okrem korekčnej funkcie aj ozvláštniť farebnosť fotiek. Na to je však skôr vhodná ďalšia sada od Honl určená len na farebné efekty. Podrobne a neporovnateľne fundovanejšie sa tejto problematike venuje Joe McNally: http://www.joemcnally.com/blog/

Filtre sú zhotovené z dosť hrubej fólie aby vydržali aj trochu drsnejšie zaobchádzanie. Pás so suchým zipsom je tiež veľmi dobre navrhnutý, filtre na ňom držia, nič sa neodliepa všetko funguje ako má. Triviálne jednoduché, no parádne funkčné (A hlavne bez lepiacej pásky, ktorú som po čase niekde stratil a keď som ju potreboval, tak som ju nikdy nemal.)


Filtre je potrebné zostrihnúť na potrebnú šírku, aby neprečnievali z blesku a nezavadzali pri fotení. Zvyšné pásiky perfektne pasujú na menší blesk Speedlite 270 EX. Tento mini blesk rád nosím na cesty. Spolu s TTL káblom a mini softboxom (vyrobené z podložky do poličky IKEA, obojstrannej pásky a suchého zipsu) sa z tohto malého blesku na 2 x AA batérie stáva celkom slušný externý blesk.


Veľmi jednoduchý malý difúzor na blesk, nezaberie veľa miesta a poslúži celkom dobre. Jeho výroba mi trvala asi 20 minút...

Tento príspevok nie je nijako sponzorovaný a nedostal som zaň ani nijakú odmenu. Jednoducho sa len chcem podeliť s ostatnými fotografmi o moju novú skúsenosť:)


4 komentáre:

 1. Ja som zatiaľ farebné filtre, ktoré mi pribalili k mojej SB-900ke ešte nevvytiahol z obalu, ale po prečítaní týchto pár riadkov tak učiním ;-)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. vdaka za podelenie sa s tvojimi skusenosťami ... bolo to velmi poučné :) vdaka

  OdpovedaťOdstrániť
 3. "zelený filter pri fotení pod žiarovkovým osvetlením"

  Nemalo tam byť žiarivkovým? Na žiarovkové sa používajú oranžové CTO nie?

  OdpovedaťOdstrániť