utorok 8. marca 2016

Yongnuo 560 IV - blesky nielen pre Fujifilm

Začnem trošku z ostra, Fujifilm zatiaľ stále nemá úplne dotiahnutú ponuku bleskov. Na nový plne vybavený blesk sa zatiaľ čaká a je otázne aké bude mať funkcie, rozmery aj cenu. Samozrejme fotiť potrebujeme všetci už dnes a bez bleskov to vždy nejde. Toto je zatiaľ jedno z možných riešení práce s bleskami ak máte Fujifilm fotoaparáty.

Dostupná a praktická zostava na strobist fotenie

Každý fotograf, ktorý fotí občas portréty alebo produkty, potrebuje niekedy viacej svetla. Ideálnym transportným riešením nezávislým od elektrickej siete sú externé blesky. Keď potrebujete ísť niekam naľahko, prípadne poslúžia ako záloha k štúdiovej výbave. Jednou z možností cenovo dostupného blýskania sú čínske blesky Yongnuo 560 IV. Istotne, bolo by krásne mať 3 - 4 kusy Nikon bleskov napríklad SB700 alebo SB 910, no cenová náročnosť takejto výbavy by bola neporovnateľná. A potom je tu otázka či je pohodlné a spoľahlivé odpaľovanie optickou cestou, napríklad v prípade Nikonu a Fujifilmu. Canon už dnes ponúka nové modely bleskov s rádiovým odpaľovaním no cenová náročnosť je pri nich vysoká. Okrem toho, ak fotíte v teréne veľa v štýle strobist viete, že pády statívov s bleskom nie sú až také zriedkavé a pád 60,- až 70,- Eurového blesku Yongnuo 560IV bolí menej ako pád 300-500,- Eurovej značkovej parády...
Kompletné balenie, s niektorými bleskami je dodávaný difúzor.

Príklad využitia externého blesku v štýle strobist, s využitím oranžového (OCT) filtra. Použité boli dva blesky, Štvorcový skladací softbox s oranžovým filtrom poslúžil ako hlavné svetlo a difúzny dáždnik vyplnil tiene. Fotené s Nikon D800 a 24-70mm F2,8 G.

Parametre YN 560 III / YN560 IV

Smerné číslo GN 58 (ISO 100 a 105mm)
Režimy blýskania M a Multi
Odpaľovanie na diaľku rádiovo alebo opticky S1 a S2 (ignorovanie predzáblesku)
Zoom hlavy blesku 24-105mm
Napájanie 4x AA batéria
Otočná aj výklopná hlava všetkými smermi
Čas dobíjania na plný výkon cca 3s
Trvanie záblesku 1/200s (plný výkon) až 1/2000s (výkon 1/8 a menej)
Rozsah regulácie 1/128 až 1/1
Rozmery a hmotnosť: 60 x 190 x 78 mm, 366 g
Nutné je dodať, že verzia YN560 IV plní aj funkciu vysielača/riadiacej jednotky, verzia III funguje iba ako prijímač a potrebujete na jej diaľkové rádiové riadenie práve riadiacu jednotku Yongnuo YN560 TX
Na inscenovanú fotografiu

Pokiaľ fotíte inscenovanú fotografiu, portréty produktové zábery a podobné námety nepotrebujete väčšinou TTL meranie ani synchronizáciu blesku s veľmi krátkymi časmi ako 1/2000s a podobne. Vtedy nám postačia aj takéto jednoduché blesky. Veľmi vhodné je blesky doplniť o samostatný rádiový ovládač YN560 TX. S použitím tejto riadiacej jednotky (cena cca 40,- Eur) môžete pohodlnejšie nastavovať výkon a zoom bleskov priamo zo sánok fotoaparátu vo viacerých skupinách. Výhodou pri dlhšom fotení je aj to, že nie je taká ťažká ak ďalší blesk. Škoda však len, že nemá prisvetľovací lúč pre lepšiu prácu AF v slabom svetle...

Veľmi pohodlné ovládanie urýchľuje nastavovanie

Parametre Yongnuo YN560 TX
Možnosť riadenia 6 skupín bleskov (A, B, C, D, E, F)
Ovládanie výkonu na diaľku
Zoomovanie na diaľku
Pohodlný displej a ovládanie
16 kanálov
FSK 2.4G rádio frekvencia
100 metrový dosah rádia
Napájanie 2x AA batérie
V stand-by režime vydrží až 120 hodín
Rozmery cca: 70mm*97.5mm*43mm
Hmotnosť: 98g


Kompatibilita s odpaľovačmi: YN560-TX : RF-602, RF-603 a RF-603 II, RF-605 stačí odpaľovač na tele a na blesku nemusí byť prijímač (nevyskúšal som), Yongnuo YN560 III a YN560 IV.

Napájanie riadiacej jednotky YN560-TX zabezpečia len dve batérie.

Použitie pri reportáži
Veľmi vhodný je tento typ bleskov na kreatívne dosvietenie scény. Napríklad ako zdroj protisvetla alebo obrysového svetla, či dosvietenie miestnosti a podobne. Typické použitie je napríklad v interiéri pri fotení svadby stužkovej a pod. S bleskom YN560 IV možno samozrejme reportážne fotiť aj klasicky nasadeným na tele fotoaparátu. No nie je to veľmi praktické, pretože výkon musíte nastavovať manuálne pri zmene vzdialenosti na ktorú práve fotíte.

Používate ešte PC konektor?

Výhody
· Zabudovaný rádiový prijímač a vysielač. Konečne nemusím používať ďalší samostatný odpaľovač do ktorého treba ďalšie batérie! Netreba skrátka používať ďalší článok, ktorý môže pri fotení zlyhať.
· Druhou výhodou je cena. Za cenu jedného značkového blesku kúpite niekoľko týchto čínskych bleskov. Pri profesionálnom fotení prakticky okamžitá návratnosť investície.
· Pohodlné ovládanie výkonu a diaľkového odpaľovania vďaka prehľadnému displeju.
· Moje kusy YN560 IV pekne držia nastavený výkon a nemení sa nejako merateľne ich farebná teplota medzi jednotlivými zábleskami.
· Prehrievanie pri rozumných výkonoch 1/4 alebo nižších som nezaznamenal. Pri plnom výkone sa mi už raz aktivovala tepelná poistka (išlo o test ochrany proti prehriatiu). Tak ako všetky externé blesky, aj tieto YN560 IV, nie je vhodné často používať na plný výkon (skracuje to životnosť výbojky).
· Zabudovaná rozptylka a biela odrazová doštička, pribalený stojanček
· Vhodné puzdro.
Blesku nechýba rozptylka ani odrazná doštička.
Slabé miesta
· Doťahovanie alebo skôr upínanie do sánok skrutkou je možno pevné, ale zdĺhavé. Pri použití so softboxmi a ďalším „strobist“ príslušenstvom vybaveným sánkami môže byť, ale takéto uchytenie pevnejšie ako klikanie páčkou (Viď. pri Canon či Nikon bleskoch).
· Batériové dvierka tiež nie sú najpevnejšej konštrukcie a často sa lámu (mne zatiaľ držia). Blesky bez ujmy prežili pár menších pádov, takže konštrukcia asi nie je úplne zlá.
· Výkon GN 58 vyzerá na papieri fajn, ale skôr by som ho v praxi porovnal s bleskom Canon 430 EX III ako 600EX alebo analogicky pri Nikone je to skôr SB700 ako s SB910.
· Otázna je životnosť a kvalita prevedenia (hoci navonok majú veľmi pekné spracovanie).

Na CSC fotoaparáte je blesk trošku nadrozmerný.

Porovnanie rozmerov YN560 IV a Meike MK320

Rozdieľ je dosť citeľný aj v hmotnosti, najmä pri dlhšom fotení s malým telom.

Záver
Tieto blesky vnímam ako vhodný doplnok pre kreatívne osvetlenie scény k značkovým bleskom. To, že fungujú len cez stredový kontakt vnímam skôr ako výhodu. Blesky môžem bez problémov používať na fotoaparáte hocijakej značky. V mojom prípade mi Nikon SB700 slúži ako moderný blesk pokiaľ chcem fotiť v režime TTL. Blesky YN560 IV v spolupráci s riadiacou jednotkou YN560 TX používam v režime mimo tela či už v teréne alebo aj v ateliéri. Vďaka variabilite ich spôsobov odpaľovania ich môžem používať v rôznych situáciách, bez nutnosti nosiť ďalšie rádiové odpaľovače a prijímače.

 Držiak batérií (PowerPack) urýchľuje dobíjanie blesku pri vyšších výkonoch ako 1/4.
http://www.mini-max.sk/blesky-prislusenstvo/ostatne-pre-blesky/jjc-cp-e4-battery-pack-pre-canon-580ex-600ex

Power pack funguje s hocijakými batériami typu AA.
  Ďalšie produktové obrázky:

 Produktové obrázky boli fotené s Fujifilmom X-Pro2, objektívmi 35/1,4 a 60/2,4 rovno do JPEG, simulácia filmu Provia, Vyváženie bielej automatické. Ako osvetlenie poslúžil blesk Meike MK320 a Yongnuo YN560 IV nasadený na fotoaparáte odrazený od steny.

4 komentáre:

 1. Vela muziky za malo penazi. Osobne pouzivam na ten ucel blesky a riadiacu jednotku Cactus. Jednou z mala vyhod je to, ze Cactus znie podstatne lepsie ako Yongnuo :D ;)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. V čom spočíva výhoda tohto blesku vzhľadom k Fujifilm EF-42 TTL?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Dúfal som, že to vyplýva z textu:-) Je to trošku inak zameraný blesk. V skratke : integrované rádio aj optické odpálenie, jednoduchšie ovládanie, pravdepodobne vyšší výkon (treba to reálne porovnať lebo výrobcovia zámerne udávajú GN pri iných ohniskách zoomu blesku) nižšia cena. Nevýhoda je že nemá TTL ale pri tých rozmeroch cene a ovládaní je lepší Nissin i40 a vie HSS a rýchlejšie sa dobíja. V neposlednom rade Fujifilm EF-42 bude tohto roku nahradený dospelým, novým Fujifilm bleskom.

   Odstrániť