Táto otázka je na dennom poriadku na všetkých internetových fórach a trápia sa ňou nielen amatérski fotografi. Často mi volajú kamaráti a ich kamaráti s tým že či si majú kúpiť Canon alebo Nikon. A nie sú to len amatéri. Pre tieto otázky vlastne píšem tento príspevok. Niektorí by dali život za Nikon, iní zas nechytia do ruky nič iné ako Canon. Z pohľadu dlhodobého používateľa obidvoch značiek mám zopár postrehov, s ktorými sa s vami rád podelím.
Dva najlepšie zoomy totho typu aké si môžete dnes na zrkadlovku kúpiť. Zvlášť model 14-24mm F2,8 je neporaziteľný.
Preteky v zbrojení
V prvom rade je to vo všeobecnosti úplne jedno. Obe značky sú skvelé a obe majú čo ponúknuť amatérovi aj profesionálovi. Majú vo svojich portfóliách úplne všetko, čo si my fotografi vymyslíme. Keďže si Canon s Nikonom konkurujú, neustále sa snaží jeden výrobca predbehnúť toho druhého takže chvíľku má niečo lepšie jeden a chvíľku ten druhý tím. Netreba si z toho robiť ťažkú hlavu, ak jeden predstaví nový 36Mpx.fotoaparát Nikon D800), druhý zas ponúkne nová rádiovo ovládaný blesk (Canon 600EX-RT) alebo vylepšený AF s dokonalými rýchlostnými parametrami a 22 Mpx senzorom (Canon EOS 5D MkIII), ktorý zvláda aj ISO 12 800 bez problémov. Pravdepodobne si o chvíľu výrobcovia vymyslia zas niečo nové s čím nás fotografov závislých do istej miery na technike dostanú :-)
Rovnaký obraz?
Ak fotografujete do RAW a fotografie spracúvate napríklad v Lightroome (tak ako treba) sú rozdiely vo farebnosti a podaní fotiek minimálne a vôbec nestoja za reč. Je pravda že Nikon má každý nový model to iný farebný výstup (napr. D800 a D700) a pri Canone je to podstatne vyrovnanejšie (napríklad EOS 40D má na 99% rovnaké farby ako 5D MkII alebo 5D Mk III). Počty megapixelov dnes už nie sú rozhodujúce. Na 90% fotení si vystačíme aj v profi segmente s rozlíšením 12 Mpx. Rozdiely medzi 12-16-18-21-24 Mpx sú často v reále menšie akoby ste čakali. Preto určite netrávte mesiace času rozhodovaním a porovnávaním toho čo je lepšie, jeden rok je lepší ten a druhý rok zas onen. Tento čas preto venujme radšej foteniu a vzdelávaniu sa v svietení, kompozícii a post produkcii. Život je podľa mňa príliš krátky na zbytočne dlhé rozhodovanie o technike :-)
V tomto mojom novšom článku si prečítate prečo som si pre seba zvolil nakoniec Canon EOS 5D Mk III, link: http://jozefpeniak.blogspot.sk/2014/01/new-year-new-gear.html. V skratke bol dôvodom lepší AF, lepšie farby priamo bez úprav, ovládanie a mechanicky lepší základný zoom 24-70mm F2,8 L. Dôvodom bol aj farebne príliš rozdielny výstup Nikonov D700 a D800.
Taký zoom ako Canon EF 70-200mm F2,8 L USM (bez IS) v ponuke Nikonu stále chýba. Nikon má len TOP variant 70-200 F2,8 VR II za dvojnásobnú cenu.
Troška sa nám to domotalo
V minulosti platilo, že na reportáž sa viacej hodí Nikon (lepšie meranie, rýchly AF a mnej Mpx. no drahšie Full Frame objektívy, ktorých bolo menej) a do ateliéru a na video skôr Canon (viacej Mpx a lacnejšia optika pre Full Frame senzor). Dnes je situácia odlišná Canon má podľa všetkého výborný AF a meranie expozície v nových telách a výborné rýchlostné parametre. Nikon je lacnejší a popri všetkom dobrom čo mal predstavil v strednej triede 36 Mpx D800 s pomalším sériovým snímaním (4fps) a výborným videom. Nikon práve nemá v strednej triede reportážne telo (D700 sa už nevyrába) ale čoskoro predstaví niečo nové, keď si to trh vyžiada. Karty sú zamiešané a pozície rovnocenné, čo platilo v minulosti už dnes nie je pravda.
Rozdiely ktoré stoja za reč
Ak sa o niečom oplatí vôbec písať je to ponuka objektívov a príslušenstva. Dnes stále platí, že lepšiu ponuku teleobjektívov v rôznych cenách má Canon, preto ak fotíte zver alebo šport môže byť pre vás tento výrobca zaujímavejší v strednej triede (70-200mm, 300mm F4 IS, 70-300mm L, 400mm F5,6 a pod). Pozor však na tie najlepšie dlhé profi teleobjektívy. Tie sú aktuálne podstatne drahšie v Canone ako v Nikone. Canon tiež predstavil o dosť drahšie (a vysoko vydarené) nové blesky a nové zoomy (24-70 L F2,8 II a 70-200 F2,8 L IS II). Zvlášť nový 70-200 F2,8 L IS II je priam geniálny objektív ktorý nemá najmenšiu chybu. Porovnanie cien teleobjektívov Canon a Nikon nájdete prehľadne spravené tu: http://www.naturephoto.cz/fototechnika/objektivy/394-teleobjektivy-canon-srovnavaci-tabulka.html
Ponuka Nikonu
Naproti tomu nové zoomy, či už širokouhlé, štandardné a kratšie tele objektívy a nové pevné ohniská (24-35-50-85mm z rady G) má Nikon zvládnuté lepšie a často aj za podstatne lepšie ceny (10-25% lacnejšie). V ostatnom čase doplnil Nikon do ponuky aj F4 zoomy (16-35 F4 VR + 24-120 F4 VR)), ktoré mu chýbali a tiež inovoval najdrahšie teleobjektívy. Viacej sa tiež orientuje na APS-C segment, ktorý nie je taká popoluška ako v Canone. Rozdiel, ktorý stojí za reč je tiež práca s bleskom a meranie expozície pri blýskaní. Toto v Nikone podľa mňa funguje spoľahlivejšie. Podobne dobre je na tom aj už tradičný CLS systém, ktorý funguje neuveriteľne jednoducho a spoľahlivo. Dnes, v čase písania tohto príspevku je teda Nikon to ekonomické riešenie, kým pred dvoma rokmi to bol skôr Canon.
Amatéri a rodinní fotografi
Tí čo sa fotkou neživia a nepotrebujú Full frame, by sa mali pozrieť aj po iných výrobcoch ako Pentax, Olympus, Fujifilm alebo Sony. Možno zistia, že tieto značky ponúkajú niečo čo im bude vyhovovať viacej ako Nikon alebo Canon. Za zváženie určite stojí aj mirorrless alebo aj CSC segment. Olympus má v ponuke krásny kvalitný fotoaparát OM-D E-M5, Sony zas svoje NEX-y, ktoré sú pre obyčajného človeka často lepšie riešenie ako zrkadlovka. malé rozmery a jednoduché ovládanie ako pri kompakte. Nikon predstavil nový systém Nikon 1, ktorý má malé rozmery a hodí sa ako rodinný foťák. Má pekný obraz a vysokú rýchlosť hoci to nie je zrkadlovka. Fujifilm zas má imidžové retro foťáky z rady X opre tých čo chú byť štýloví (X10, X100, X-Pro1). Pre profesionálne použitie je však pre fotografa samozrejme najlepšie vybrať si z ponuky Canonu alebo Nikonu, ktorí majú všetko čo potrebujeme (a aj to čo nepotrebujeme).
S tymi RAW nesuhlasim, rozdiely medzi farbami su - neviem preco, ale na D300 ani na D3 som nevedel docielit farby ako na mojej 5D Mk II a snazil som sa vselijak. U D3 ma zarazil aj dost maly dynamicky rozsah RAW. Proste u mna Canon vedie aj farbami.
OdpovedaťOdstrániťtak co sa tyka dynamickeho rozsahu u Nikonu, tak je to asi trosku inak, skus si pozriet tento link, aby si zistil, aky dynamicky rozsah maju v porovnani senzory od roznych vyrobcov:
Odstrániťhttp://www.dxomark.com/index.php/Cameras/Camera-Sensor-Ratings/(type)/usecase_landscape
Nikon jednoznacne vedie a predbehol dokonca aj niektore medium format fotoaparaty...
presne tak Nikon má podstatne lepší DR a hlavne inak navrhnutý senzor (preto tie farby kuštik iné, otázka je ktoré su správne?), nie je problém zosvetliť o 2EV alebo stmaviť o 2EV bez šumu alebo posunutých farieb - hovorím teraz o D700 a D800 či D4. Naproti tomu Canon 5D III aj nový 1Dx po zosvetlení o 2EV už dosť šumí v tieňoch. 5D II šumí v tieňoch po zosvetlení úplne parádne...
OdstrániťAk sa bavíme o farbenosti tak najkrajšie podanie mala pre mňa Sony A900, A700 a ešte aj Canon 20D alebo 1Ds II, 1DsIII a 1D MkII(a možno Nikon D80), tieto nové Canony 18Mpx APSC to je už dosť šuvix.
canon ma jednoznacne lepsiu pletovku a dovolim si povedat,ze aj lepsie podanie farieb.
OdpovedaťOdstrániťnakrajsie farby mala podla mna prva 5D od canonu, vela ludi ju v profi praci, pouziva nadalej, aj najma kvoli tomuto.to bol vzdy jeden z naj dovov preco C/N ale pri dnesnej postprodukcii, to uz akosi straca vahe.
tato nekonecna, nezmyslelna debata C/N nevedie k nicomu inemu, ako prepadnutiu/debate o technickych vymozenostiach znaciek a fotka ako taka ide uplne do uzadia.
tak, ako pise jozef, je uplne jedno pre aku znacku z tychto dvoch sa rozhodnete, ani jedna za Vas tu fotku"nespravi a co sa tyka dynamickeho rozsahu, skuste si zalozit do svojho aparatu co vam trci v skrini, nejaky trebars bw film, vyvolajte a uvidite co je dynamicky rozsah:D
s pozdravom
laco
Páni - obidve firmy sú vlastne vyrovnané,s malými rozdielmi..Ja som vsadil na Canona a to len z jedného dôvodu : Mám doma staré sklá M 42 a nechcel som ich predávať..Veď kto by predal Sonnar 200/2,8 či Flektogon 20/2,8 alebo Pancolar 80/1,8 ? A to som nespomenul všetky sklá,mám ich doma za fúrik :)))
OdpovedaťOdstrániťZaujmave citanie .
OdpovedaťOdstrániťhttp://www.focus-numerique.com/test-1356/reflex-canon-1dx-bruit-electronique-12.html
http://www.martinmojzis.com/clanky-nikon-d4.htm
Chcel by som sa spýtať že chcem fotiť prírodu , zvieratá , ľudí a mam záujem o tento fotoaparát http://foto.bazos.sk/inzerat/25663286/predam-canon-70-200-F4-USM-L.php Je dobrý podla vás za odpoveď vopred ďakujem.
OdpovedaťOdstrániťCanon alebo Nikon? Otázka na ktorú neexistuje tá správna odpoveď, ale existuje množstvo dôvodov prečo sa prikloniť k jednej alebo druhej značke...
OdpovedaťOdstrániťhttp://www.fotoo.sk/canon-alebo-nikon/
sestra ma zrkadlovku fujifilm a fotí horšie ako moj starý kompakt....
OdpovedaťOdstrániťHorsie foti ta zrkadlovka, ci tvoja sestra? :)
OdstrániťJednoznacne CANON
OdpovedaťOdstrániťJednoznacne NIKON
OdpovedaťOdstrániťAJ CANON AJ NIKON AJ PENTAX AJ...-DSLR APSC AJ FF-JEDNOZNACNE !
Odstrániťjednoznacne zenit
OdpovedaťOdstrániť