utorok 19. januára 2016

Meike MK-320 TTL dostupný pomocník


Pri hľadaní blesku pre Fujifilm, som narazil najskôr na Nissin i40, ktorý má asi všetko čo od blesku očakávam. Trošku ma však zabrzdila vyššia cena. S Fujifilmami fotím takmer stále bez blesku, takže som chcel mať malý TTL blesk skôr na veľmi sporadické použitie, niečo čo bude stále po ruke. Fujifilm X-Pro1 navyše nemá zabudovaný blesk. Skrátka hľadal som niečo dostupné, čo ma zachráni v naozaj čierno čiernej tme a čím odpálim v štúdiu zábleskové svetlá ak zlyhá rádiový odpaľovač. Náhodou na nejakom fóre som narazil na Meike 320, ktorý mal zaujímavú špecifikáciu, vhodnú cenu a dobré hodnotenie užívateľov. Trochu som váhal lebo k značke Meike nemám veľkú dôveru, no nakoniec som vyplnil objednávku a blesk dorazil, veľmi pekne zabalený ako parfém alebo značkové hodinky…


Špecifikácia blesku Meike MK-320 TTL

·       Smerné číslo GN32 (ISO 100)
·       5 sekundové nabíjanie na plný výkon
·       čiastočne otočná (60 stupňov doľava a 90 doprava) a výklopná (-7 stpňov dole a 90 dohora) hlava.
·       režimy TTL, M , S1, S2 (odpálenie na diaľku zábleskom aj s predbleskom)
·       3 vysoko svietivé diódy pre natáčanie videa (poslúžia aj ako modelovacie svetlo)
·       napájanie 2x AA batéria
·       LCD panel s podsvietením
·       možnosť nabíjania batérií priamo v blesku cez micro USB vstup
·       rozmery 110 x 65 x 36mm
·       hmotnosť bez batérií 146g, s dvoma batériami Eneloop, puzdrom a difuzérom 235g
·       Dodávané príslušenstvo: difúzor, nožička na postavenie blesku, látkové puzdro
·       ebay cena 80-100,-  Eur v závislosti od predajcu, už dostupný aj v SR, http://www.mini-max.sk/blesky/blesky-meike/meike-mk-320-blesk-pre-fuji

Výrobca sa na balení pochválil funkcionalitou.

Obsah balenia verzie pre Fujifilm 


Obsah balenie verzie pre Nikon je doplnený o čistiace pomôcky, šnúrku na krytku objektívu, krytku pätice a farebné gelové filtre s praktickým držiakom.

Použitie v praxi

V prvom rade treba povedať, že všetko funguje tak ako má. Prevedenie materiálov je veľmi decentné a vzhľadom k cene aj nadštandardné. Ovládanie je logické, expresívnejšie povedané, „blbuvzdorné“.  Rozpisovať sa k tlačidlám, ktoré na čo slúži radšej nebudem, myslím, že to je jasné. Škoda, že nie sú popisky na tlačidlách biele, bolo by ich lepšie vidieť. Tlačidlá sú malé lebo celý blesk je malý takže toto asi  nešlo lepšie vyriešiť. Blesk sa zaisťuje skrutkovaním krúžkom o sánky blesku. Drží tam bez vôle a pevne. Je to trochu zdĺhavejšie a zastaralejšie nasadzovanie ako zaisťovacia páčka, ktorú používajú v súčasnosti napríklad Nikon a Canon. Blesk je malý skladný, má plochý tvar, takže v taške nezavadzia. Puzdro je praktické, nie ako pri Nikone SB700, ktoré necháte rovno v škatuli po vybalení blesku. Napájanie na dve batérie vnímam ako výhodu, vzhľadom k tomu na čo chcem blesk využívať. Ďalšie dve až štyri batéria ako rezerva postačia aj na väčšie akcie typu svadba a pod. Rovnako nabíjanie priamo v blesku je vynikajúci nápad na cesty. Dva eneloopy sa nabili v blesku cez micro USB kábel približne za hodinu. Kontrolná dióda svieti počas nabíjania na modro, keď zhasne batérie sú nabité. S bleskom som zatiaľ nafotil len pár fotení (cca 500-600 zábleskov), takže k dlhodobej spoľahlivosti je zatiaľ ťažko zaujať stanovisko.

Primeraná veľkosť blesku k CSC foťáku.

Dióda počas dobíjania blesku pri fotení na plný výkon bliká, keď je blesk pripravený na použitie svieti na červeno.

Výkon

Záblesk je dostatočne silný na kontaktnú reportáž alebo odpaľovanie bleskov v ateliéri. Pri reportáži som sa väčšinou pohyboval v rozmedzí 1/128 až 1/8 výkonu a dobíjanie blesku bolo prakticky okamžité. V štúdiu som používal na odpaľovanie štúdiových svetiel cez fotobunku 1/32 výkonu. Pre vysvetlenie: často fotím v rôznych ateliéroch a preto tiež veľmi často narazím na vybité batérie (najlepšie rôznych typov) v rádiových odpaľovačoch, takže takáto blesková „núdzovka“ príde vhod. Áno, viem je to predpotopný spôsob odpaľovania, ale vždy lepšie ako zakopávať o synchro kábel...

Vďaka za robustnú kovovú päticu.

Dvierka krytu batérií bývajú pri lacných bleskoch problematické. Tieto sú dosť robustné. Navyše sú vybavené pružinou pre otvorenie.


Protisveto alebo dosvietenie v interiéri pri reportáži

Optický „SLAVE“ asi nie je ideálne riešenie pri reportáži, napríklad pri svadbe počas tancovačky, pretože stačí akýkoľvek záblesk z kompaktu a odpáli to práve váš diaľkovo riadený blesk. Navyše je nutná priama viditeľnosť riadiaceho a podriadeného blesku. Keďže môj štýl fotenia reportu s bleskom je taký, že podriadený blesk používam ako „kontru“ na vytvorenie kontúr alebo protisvetla, takže táto požiadavka na priamu viditeľnosť bleskov nebýva až taký veľký problém.


Displej je podsvietený, tu vidíte synchronizáciu v režime "SLAVE 1"

Mini USB konektor pre nabíjanie batérií, Všimnite si tiež IR senzor pre odpaľovanie na diaľku.

Režim "Sleep" sa zapne po chvíľke nečinnosti a tým šetrí batérie.

Plusy a mínusy:

+ malé rozmery
+ prehľadný displej a ovládanie
+ dobrý výkon
+ diódové video svetlo
+ funkcionalita režimov diaľkového odpálenia (TTL, M, S1, S2)
+ možnosť vyklápania do strán
+ funguje aj ako nabíjačka AA batérii cez Mini USB konektor
+ praktické príslušenstvo v cene
+ cena

- nedisponuje zoomom hlavy (kvôli zachovaniu malých rozmerov)
- nepodporuje HSS
- obmedzená možnosť rotácie bleskovej hlavy do strán
- pomalšie dobíjanie pri plnom a ½ výkone (iba 2x AA batéria)
- otázka kompatibility do budúcna (na X-Pro2 fungoval aj v TTL)
- menej pohodlné upevňovanie na skrutku

Natočenie doprava o 90stupňov.

Limitované natočenie doľava o 45 stupňov.

Vyklopenie dohora o 90 stupňov

Pointa na záver

Malý fotoaparát + malé objektívy + malý blesk + menšia brašňa + menšia únava = bystrejšia myseľ + lepšie zábery, bodka. Pri tomto blesku teda nemusím rozmýšľať či si ho mám zobrať alebo ho mám nechať doma lebo je veľký a ťažký. Hodí sa mi ako druhý diaľkovo odpaľovaný blesk aj k Nikonu na svadbách, keď beriem celú výbavu. Na moje súkromné projekty a menšie platené reportáže, kde chodím len s Fujifilmom a teda veľmi naľahko, je tiež viac ako dostatočný. V prípade ak by som konečne úplne prešiel na CSC systém bude vynikajúci ako druhý blesk.

Blesk vďaka trom diódam poslúži aj ako príručné svietidlo.Galéria ďalších obrázkov:


 Produktové zábery boli nafotené s Fujifilm X-A1 a objektívom XF 60mm F2,4 macro, použité boli obrázky vo formáte JPEG, priamo z fotoaparátu.

10 komentárov:

 1. aky je tento blesk v porovnani s Fujifilm EF-20?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Meike je o niečo málo silnejší, má diódy, možnosť diaľkového odpaľovania, nabíjania batérií a točí sa aj do strán čo Fuji nepodporuje. nie som si istý či má Fuji režim "M". Meike je podstatne novší a to vidno na funkcionalite...

   Odstrániť
 2. Ahoj Jozef. Dlho sledujem tvoj blog a tvoje recenzie. Aj táto mi prišla užitočná. Chcel by som sa ťa spýtať... (asi to počúvaš dlho) chcem si zaobstarať CSC systém pretože vláčiť zrkadlovku ma už popravde dakedy unavuje. Fujifilm je u mňa favorit. Keďže sa teraz dá kúpiť X-Pro1 za 399 (čo som skoro odpadol) tak sa ťa chcem spýtať, či je to vhodný krok do tohto systému.

  Ďakujem

  Erik

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. no je to krásny kus foťáka, ak ti je na prvom mieste spracovanie a obrazová kvalita, nepotrebuješ super rýchly AF (ja tiež nutne nepotrebujem super rýchly AF) tak ano choď do X-Pro1. Je to už deduško pomalý, ale s krásnym ovládaním a je ho za čo chytiť. Ale dnes by som išiel skôr do X-T10 alebo X-E2 (lepšie ovládanie a držanie) - to je niečo ako univerzálny rýchly stroj.

   Odstrániť
 3. Ahoj Jozef. Len otázočka... odporúčaš Xpro1 ako prvý foťák do CSC ? (chcem dačo do brašne na výlety nakoľko všade nosiť 6D + XY objektívov ma nebaví)

  Dakujem :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ťažko povedať, pre mňa áno lebo mi vyhovuje ten "feeling" a veľkosť tela, no na výlety by som zvážil X-T10 - menší - rýchlejší - ľahší, podobný jak D-SLR... :-)

   Odstrániť
 4. Odpovede
  1. Musel som to práve skúsiť, nenapadlo ma to ani testovať lebo kratšie časy nepoužívam, ale HSS nejde, min. čas "bez pásu" v obrázku 1/250s na X-Pro1 :-) Blesk je to ale dosť slabý na HSS, ono by to chcelo aspon GN 58 aby z toho výkonu pri HSS ešte niečo zostalo:-)

   Odstrániť
 5. Chcel by som sa spýtať aký blesk a odpalovač a prjímač k tomu by si mi odporučil na nikon D3200 fotím prevažne portréty....

  OdpovedaťOdstrániť