štvrtok 4. augusta 2011

Megauniverzálna superšpica!

Alebo načo sú nám ultrazoomy?

Neviem ani poriadne ako začať, hádam tým, že som mal z redakcie na vyskúšanie jeden ultrazoom. Išiel som na niekoľkodňový výlet do upršaných Drážďan, tak som si ho vzal so sebou. Veď nakoniec na cestovanie by tieto kompakty s megarozsahom mali byť aj určené


Už dlhšie si myslím, že dnešné ultrazoomy sú nezmysel a spájajú nevýhody zrkadlovky a kompaktu – často trochu podpriemerného. Myslím tým pomerne veľké rozmery a nekvalitný obraz. Chcel som si poopraviť svoj názor na celú triedu týchto prístrojov no moja snaha bola márna. Načo mi bolo 800mm ohnisko, keď prístroj mal obrazový výstup horšieho mobilu? Načo sú nám Backlight CMOS, 12 MPx rozlíšenia na mikrosenzoroch vo veľkosti šošovice? Prečo zvolí „inteligentná“ automatika ISO 160 a čas 1/50s pri 800mm ohnisku ked môže dať ISO 400? Mám už niekoľkoročný lacný 8Mpx kompakt Canon A590 IS a ten robí oveľa použiteľnejšie zábery ako niekoľkonásobne drahší ultrazoom s najnovšími technoloógiami.


Z výletu som nakoniec urobil vyše dvoch stovák záberov z ktorých je 90% technicky nepoužiteľných na niečo iné ako na umiestnenie na facebooku... A to som skúsený používateľ ,ktorý vie čo si má kedy nastaviť a vie aké sú expozičné zákonitosti fotografovania a rukami mi prešlo XY prístrojov. Prečo nepíšem o aký model išlo? Lebo je to skoro jedno, všetky značky ak vyrobia niečo s 30x optickým zoomom bude na tom rovnako. Rozsah 25-800 je jednoducho opticky nezvládnuteľný. Tých 800mm je dobrých naozaj len na to ak z nejakého dôvodu nutne potrebujete maximálne priblíženie (napríklad montujete a kontrolujete izolátory na el. vední vo výške 30metrov a pod.

Takýto negatívny príspevok sa patrí nejako pozitívne ukončiť. Áno kompakty sú veľmi malé šikovné a praktické, no to sú spravidla tie kusy s 10x – 15x násobným (alebo menším) rozsahom zoomu. Ak už má byť prístroj väčší, tak nech je to potom radšej najlacnejšia amatérska zrkadlovka s objektívom napríklad Tamron 18-270 VC a pod.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára