piatok 4. februára 2011

Passion for Ballet

Paradoxne som v tomto roku práve v tomto posviatkovom (a zvyčajne ešte lenivom období) najviacej vyťažený. Aktivita na mojom blogu sa preto za minulý týždeň rovnala nule. Takmer som nemal čas ani na spánok. 4 hodiny spánku denne bolo maximum čo som si mohol dopriať. Okrem niekoľkých komerčných fotení (ktoré tu mimochodom tiež postupne uvidíte:) sa mi podarilo, to po čom už dlho túžim. Dostal som sa do baletnej školy, na tréning a mohol som tam fotografovať...

Priniesol som si veľa techniky, dokonca aj asistenta. Chcel som použiť externé rádiom odpaľované záblesky a kontrastné divadelné svetlo. Pretože ako som bol upozornený, tak v tančiarni bolo pomerne slabé denné svetlo. Svetlo v miestnosti bolo síce slabé, ale príjemné. Blesky preto zostali v batohu. Ako objektív som zvoli Sigmu 50mm F1,4 s ktoru som fotografoval práve na clone F1,4 takmer po celý čas. Niektoré detaily som urobil pomocou Canon EF 85mm F1,8 - taktiež na plne otvorenú clonu. Expozičné hodnoty sa pohybovali na 1/125s, clone F1,4 a ISO 800-1600 všetko som fotil s Canonom EOS 5D Mark II.Balet je pomerne drsný "šport" a vyžaduje neskutočnú drinu a veľa veľa úsilia. A pritom na pódiu v divadle to vyzerá všetko tak ľahko...


Môj asistent Patrik v akcii. Odfotil som ho čisto zámerne, zapadol mi tu do kontextu... A v pozadí sa už pripravuje Dávid na ďalšie fotenie.

Blesky som nakoniec s ubúdajúcim denným svetlom predsa len na chvíľu vytiahol. Patrik mi podržal 60x60cm prenosný softbox poriadne vysoko, aby sme dosiahli dramatické osvetlenie. Blesk Canon 580 EX II nastavený na 1/4 výkon bol odpálený rádiovým odpaľovákom Cactus V4. Naľavo od tanečníkov bol na veľmi jemné vytvorenie kontúr použitý blesk Canon 430 EX II na približne 1/16 výkon a zazoomovaný na 105mm a teiž odpálený rádiom. (Bolo by tiež dobré použiť voštinu, ktorú som ale bohužiaľ nemal) Pri týchto záberoch som kvôli lepšej variabilite a rýchlej práci s kompozíciou použil zoom EF 24-70mm F2,8 L. Rebriny v pozadí som chcel pôvodne uplne potlačiť a odretušovať, no nakoniec som sa rozhodol ich priznať tak, aby boli Bibianka a Dávid umiestnení v reálnom priestore v ktorom cvičili.Aj napriek zrkadlám, ktoré boli na zvyšných 3 stenách a všade odrážali svetlo bleskov (na 4 stene boli rebriny) som skúsil ako zdroj protisvetla použiť ten blesk, ktorý pôvodne svietil z boku.

Denné, alebo skôr večerné svetlo mi však v tomto prípade sedelo najviacej, preto som sa ho pokúsil jemne zmiešať so svetlom zábleskov. S výsledkom som nebol príliš spokojný (viď vyššie). Zomm 24-70 F2,8 L pri clone F2,8 nedostatočne odpichol postavy od pozadia, preto som radšej vypol blesky a zvolil Sigmu 50F1,4, ktorá lepšie zachytila atmosféru.

Tento záber sa mi podaril len náhodou, keď sa baletka trochu naťahovala medzi dvoma pripravovanými pózami...


Musím povedať, že moja nová Sigma 50mm F1,4 ma veľmi príjemne prekvapila a v teréne sa správala veľmi dobre. Poskytla slušný prenos kontrastu a presnost AF. Záber nad týmto textom je urobený s 50mm ohniskom na clone F1,4 kým spodný snímok je urobený s 85mm ohniskom pri clone F1,8.


V baletnej miestnosti bol krásny klavír, ktorý sa Patrikovi veľmi zapáčil a vymyslel si, že by bolo na ňom dobré odfotiť našu baletku Bibianku. Ja som sa zhostil úlohy osvetľovača a prisvietil našu už dosť unavenú modelku. Bol to jeden z posledných záberov, ktoré sme urobili v ten deň. zámerne som dal softbox čo najnižšie, tak aby vzniklo príjemné rozptýlené svetlo postupne slabnúce smerom k dolnému okraju fotografie. Za baletkou bolo veľké zrkadlo v ktorom bolo vidieť nielen softbox, ale aj mňa ako ho držím a zvyšok telocvične vrátane fotografa. Preto som trochu vyretušoval odrazy, aby nerozbíjali obraz kompozíciu a nepokazili tak jemnú atmosféru záberu. Hmm, - Patrikovi to fotenie ide dobre, že by som už od teraz robil iba osvetľovača alebo asistenta :)

Ďakujem Bibianke, Miške, Dávidovi a aj Patrikovi za to, že si odkrojili trochu zo svojho nedeľného času a mohli sme spolu urobiť tieto zábery. Verím, že už čoskoro spáchame spoločne ďalšiu a ešte vydarenejšiu akciu.

6 komentárov:

 1. naprosto fantasticky report..uzasna atmosfera, sleduju pravidelne, ale tohle se mi opravdu libi..jen tak dal :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Gratuluji. Excelentní set. Moc jsme si to užil.

  Díky
  Petr

  OdpovedaťOdstrániť
 3. krásna...celá séria baleťácka ;)
  Helen1

  OdpovedaťOdstrániť
 4. nadherne fotky a sprievodne slovo taktiez, vyborny blog^^

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Krasne fotky :),a pisane slovo tiez super, aspon si clovek moze predstavit...co a ako bolo fotene .

  OdpovedaťOdstrániť
 6. toto sa mi naozaj paci, v niektorych zaberoch ma rusili rebriny ale ako celok velmi prijemne

  OdpovedaťOdstrániť