streda 31. júla 2013

Fotoaparát na každý deň: Olympus XZ-1

Chcem sa s vami podeliť o moju skúsenosť s týmto kompaktným fotoaparátom. Mám ho už dva mesiace a práve prišiel spolu so mnou z ďalšej dovolenky. "Suší" sa teraz spolu s opranými vecami na okne... Nosím ho všade a vždy so sebou, ked nejdem cielen fotiť. Je v taške len pre prípad, keby sa niečo vhodné vyskytlo. A veru sa často aj vyskytne. Až príliš veľa fotiek by  nevzniklo, keby som ho nemal so sebou :-)




Hľadal som pred letnou sezónou niečo malé na cesty, niečo cenovo dostupné, vhodné na každodenné nosenie, malo to byť malé a fotiť do RAW. Cena nemala presiahnuť 200 Eur. Môj zrak náhodou padol na bazarový Olympus XZ-1 (185,- Eur). Predávajúceho som poznal, no nedalo sa odolať.. 



Manuálna krytka objektívu je niekedy trochu nepraktická, ale dá sa sňou žiť. Musíte ju pred fotením zložiť a po fotení založiť, ako na DSLR... Polovičné kožené púzdro z e-bay, ktoré som dokúpil je veľmi praktické, nešmýka sa ani v mokrých rukách a dobre chráni foťák počas cesty pred mechanickým poškodením. Z púzdra je nutné fotoaparát vybrať len kvôli výmene batérie a karty.


Spúšť je dobre umiestnená veľká a pohodlná, má dostatočne presný chod.



Ovládanie je ergonomickejšie ako som si myslel. V núdzi pomôže externý blesk (použil som ho dva krát za dva mesiace) alebo pomocná dióda AF.



Fotoaparát nie je najmenší, skôr ho budete nosiť v taške alebo na krku ako vo vrecku nohavíc.


Profi telo DSLR na dovolenku nepatrí, prečo je to tak  je myslím jasné z tohto obrázku...



Kompletná výbava, ktorú nosím so sebou na viac denné výlety. Batéria vydží len približne 300 záberov, takže je podľa mňa vhodné mať ďalšiu rezervnú. Hodí sa aj druhá karta a čítačka SD kariet do tabletu na stiahnutie alebo večerné prezeranie záberov. Okrem originálnej nabíjačky (batéria sa nabíja v tele cez USB) mám dokúpenú aj prídavnú externú nabíjačku, ktorá je však o trošku väčšia, ale zas už netreba nabíjať batériu v tele fotoaparátu.



Obrazový výstup v RAW alebo JPEG hodnotím ako celkom uspokojivý (na kompakt tejto triedy a veku). Adobe Lightroom vie RAWy z Olympusu celkom dobre spracovať. Obraz samozrejme nie je ako z Fujifilmu X20, Olympusu XZ-2 (o Sony RX100 ani nehovorím), ale jednoducho ak sa vám vydarí fotka z dovolenky či rodinnej oslavy, tak si ju môžete bez problémov dať vytlačiť na A4 alebo A3 formát. Pokiaľ ju samozrejme dobre naexponujete, alebo ešte lepšie nafotíte do RAW a pekne upravíte. Fotoaparát má veľmi pekné podanie farieb ak fotíte priamo do JPEG. V RAW sa treba s farbami pohrať, odmenou je však väčší dynamický rozsah a viac detailov, viac možností úprav a lepšie farebné prechody pri editovaných obrázkoch. 


Black&White King
Ako som už spomenul, fotoaparát šumí aj na ISO 100 pri fotení do RAW, čo však nie je prekážkou v čiernobielej fotografii. Šum je veľmi príjemný a pripomína trochu kinofilmové zrno, obraz aspoň nie je sterilný. Mne sa z tohto kompaktu veľmi dobre upravujú čiernobiele zábery, podmienkou je len aby som fotil do RAW.


PLUSY:
+ malá hmotnosť a rozmery
+ pomerne spoľahlivý AF a meranie expozície
+ dobrý rozsah objektívu 28-112 mm
+ možnosť fotiť aj v zhoršených svetelných podmienkach vďaka dobrému obejktívu a stabilizácii obrazu
+ IS spoľahlivejší ako u konkurencie
+ pekné farby a kontrast pri fotení do JPEG
+ možnosť fotenia do RAW
+ zabudovaný ND filter
+ pomerne dobrý obraz aj na ISO 400-800 na kompakt (aj ked Fujifilm X20 to nie je)
+ expozičné režimy P,A,S,M, a vydarené efektové filtre v režime ART
+ skvelý 3" OLED displej čitateľný aj na slnku
+ bohaté príslušenstvo (puzdro, predsádky, možnosť pripojiť EVF, odpaľovač alebo externý blesk)


MÍNUSY:
- nemožnosť nastaviť redukciu šumu a tiež lepšie upraviťpodanie JPEG
- mierny šum aj na ISO 100 pri fotení do RAW (JPEG na ISO 100 nešumí)
- žiadne „Fn“ tlačidlo (hoci ovládanie je veľmi dobre navrhnuté)
- nabíjanie batérie v aparáte (dá sa dokúpiť externá klasická nabíjačka)
- Auto ISO používa len citlivosti od ISO 100-200, automatika nastavuje dlhé časy pri slabom svetle
- video 720p by mohlo byť detailnejšie, pomohlo by stereo a 1080p rozlíšenie
- slabšia výdrž batérie
- o niečo horší obraz na vysoké ISO ako nová generácia kompaktov
- prach na senzore - asi netesná konštrukcia, našťastie viditeľné od clony F5,6.

Pre koho je vhodný?
Hodí sa pre profesionálneho či náročného amatérskeho fotografa, ktorý je na dovolenke a nechystá sa tam pracovať. Alebo mu poslúži počas roka ako každodenný zápisník. Odporúčam ho aj na rodinné fotenie, pre bežných laikov, pretože má jednoduché ovládanie, svetelný objektív a ako jeden z mála kompaktov zvláda fotenie v interiéri bez blesku. Ak obľubujete čiernobielu fotografiu, môžem vám ho bez váhania odporučiť. Ak je pre vás dôležitejšia kompozícia a obsah fotky ako technická kvalita vašich záberov, je to pre vás vhodný fotoaparát. V čase núdze vám poslúži aj ako back-up k zrkadlovke. Ďalším jeho využitím môže byť aj použitie na nenáročnú produktovú fotografiu – napríklad pre eshop (len nezabúdajme, že tu statív alebo záblesky naozaj hodne pomôžu, o základoch zvládnutia produktovej fotky nehovoriac). Pre portál ephoto.sk s ním nakoniec aj fotím produktové fotografie, pokiaľ práve nemám po ruke zrkadlovku. Sú napríklad aj v tomto článku:

 

Pre koho nie je vhodný?
Ak hľadáte niečo malé do vrecka treba sa pozrieť po niečom inom, trošku menšom (napríklad Canon Powershot S95). Ak vyžadujete nekompromisný obraz a často fotíte na vysoké ISO 1600-3200 (Hľadajte niečo aspoň s APS-C senzorom). Potrebujete vysoké ISO800-1600 a pritom trváte na kompakte, potom zvoľte Fujifilm X10, prípadne niečo z nových modelov s vylepšenými senzormi Olympus XZ-2, alebo Fujifilm X20 (ale to už sme cenou inde)



Kúpil by som si ho znova?
Áno, najmä ak sa pozerám na tie fotky, ktoré z neho mám a veru nemienim sa ho zbavovať hneď po sezóne :-) Za cenu priemerného ružového alebo zeleného nového kompaktu z hypermarketu (s mizernou svetelnosťou objektívu a bez podpory RAW) máte možnosť kúpiť si šumne fotiaci bazárový kompakt Olympus XZ-1do takmer každých svetelných podmienok. 

Okrem bazáru je možnosť zakúpiť si Olympus XZ-1 v dopredaji veľkých elektroreťazcov alebo v špecializovaných predajniach fototechniky. Novinkou je menší model Olympus XZ-10 s menšími rozmermi a bez sánok blesku, no podporuje RAW a má tiež rovnako podobne objektív




Fotografie z XZ-1 v plnom rozlíšení 1:1 a v maximálnej kvalite nájdete v mojom rozšírenom článku na ephoto.sk :  http://www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/fotoaparaty/bazarovky-olympus-xz-1/



Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára