pondelok 28. januára 2013

štvrtok 10. januára 2013

Fujifilm X20 a X100S

Fujifilm predstavil v uplynulých dňoch viacero nových kompaktných fotoaparátov. Zaujímavé sú pre mňa, ako náročného fotografa, predovšetkým modely rady X. Teda nový kompaktný model X20 (nahrádza X10) a inovovaný model X100S (nahrádza X100).


Nový kompakt X20 so svetelným F2-F2,8 zoom objektívom je nástupcom stále aktuálnej X10tky. Oproti predošlému modelu prináša niekoľko zásadných vylepšení. Novinka má v hľadáčiku displej na ktorom sa zobrazujú expozičné hodnoty, zaostrovací bod a ďalšie informácie( na aké sme zvyknutí pri pokročilých fotoaparátoch). Vynovený je obrazový EXR Processor II a aj 12Mpx 2/3" obrazový senzor X-Trans CMOS II, ktorý má upravenú Bayerovu masku a odstránený AA fiter. Pribudol vstup pre externý mikrofón, zlepšilo sa Full HD video (teraz má 60 fps) a nová je aj funkcia Focus Peak highlight, ktorá asistuje pri manuálnom zaostrovaní, ktoré je dostupné po novom aj počas videa!!!. AF by mal zaostriť už za 0,06s, fotoaparát má rýchly štart pootočením prstenca zoomu už za 0,5s a zanedbateľné oneskorenie spúšte - iba 0,01s.


Namiesto tlačidla "RAW" pribudlo "Q" tlačidlo pre rýchly prístup do rýchleho menu. Pre umelcov pribudli nové ART filtre ako pinhole a pod. A aby som nezabudol, vzadu pri hľadáčiku je aj senzor priblíženia oka, ktorý vypne displej pri používaní OVF hľadáčika... Ako toto všetko po sebe čítam, zisťujem, že ide vlastne o nový fotoaparát zabalený v krásnom tele a dizajne prevzatom z X10 (Ktorý je mimochodom mojím každodenným spoločníkom už od leta).


Pohľad do hľadáčika


pohľad na zadnú stranu


Porovnanie veľkosí senzorov podľa dpreview.com

Model X20 bude dostupný v čiernej aj striebornej úprave a predbežná MOC cena vyzerá (podľa cien v USA) na 599,- Eur. V ponuke je tiež zaujímavý kožený retro obal a množstvo príslušenstva.
Zaujímavé odkazy k Fujifilmu X20:
http://www.youtube.com/watch?v=1O4SRrqjB40
http://www.dpreview.com/previews/fujifilm-x20
http://www.ephoto.sk/fototechnika/novinky-tlacove-spravy/ces-2013-novinky-od-fujifilmu/
http://photographylife.com/fujifilm-x20-announced


Fujifilm X100S ponúka nový 16.3 mil. pixelový APS-C X-Trans CMOS II snímač a EXR Processor II, ktorý ponúka lepšie rozlíšenie a redukuje šum až o 30% oproti predchádzajúcej generácii a má ambície konkurovať full frame snímačom. Snímač je bez low pass filtra takže produkuje jasné a ostré zábery s minimálnym šumom aj pri vysokých ISO citlivostiach a nespôsobuje moiré. Pribudla tiež Focus Peak Highlight funkcia. Ďalšou možnosťou kontroly manuálneho zaostrenia je funkcia Digital Sprit Image ktorá oživuje z histórie zaostrovanie pomocou matnice. Fujifilm X100S má Hybridný hľadáčik ktorý v sebe kombinuje optický a elektronický hľadáčik. Oproti predošlému modelu sa zlepšilo Full HD video na 60fps a tiež sa skrátil štartovací čas. Zmenilo sa poradie prepínačov AF, dizajn páčky na prehodenie režimov EVF/OVF hľadáčika a Fujifilm sľubuje lepšie ovládateľný kombinovaný otočný a viacsmerný volič. Rýchlejší má byť aj AF a pribudlo osem nových ART filtrov. Takže ide vlastne tiež o poriadne vylepšený model X100.


Zaujímavé odkazy k X100S:
http://www.dpreview.com/previews/fujifilm-x100s/2
http://www.youtube.com/watch?v=C0tNlfFcgQ0
http://www.stevehuffphoto.com/tag/fuji-x100s/

pondelok 31. decembra 2012

utorok 27. novembra 2012

Workshop 1. 12. 2012 - posledné voľné miesta!

S potešením oznamujem všetkým priaznivcom fotografie, že túto sobotu urobíme spolu so skolafotografie.sk ďalší (v poradí už piaty), workshop zo série svietenie v ateliéri. Viacej o akcii nájdete tu:
http://www.skolafotografie.sk/blade/c134/portret-tradicne-aj-nove-pristupy-svietenia.html?kurz=54
Ukážeme si všetko podstatné o svietení zábleskami a prístupe k portrétovaniu. Nakoniec si trošku zaexperimentujeme.


Budeme fotiť tak ako vždy v skvelo vybavenom ateliéri, pózovať nám budú 3 krásne modelky, venovať sa vám budem nielen ja, ale aj môj asistent. Pre tých, ktorým sa už v sobotu náhodou neujde miesto, pripravíme tento kurz v ďalšom termíne začiatkom roka 2013:-) Teším sa na vás už túto sobotu!

štvrtok 4. októbra 2012

Uvidíme sa na FOTO SLOVAKIA 2012

Už tento víkend ma môžete ako redaktora ePhoto.sk uvidieť na výstave FOTO SLOVAKIA 2012. Mám tú česť urobiť niekoľko krátkych prednášok a jeden mini workshop o svietení s trvalými svetlami v malom ateliéri.
Nenechajte si určite ujsť skutočných pánov fotografov: geniálneho a zábavného Roberta Vana, môjho obľúbeného Lukáša Dvořáka, Petra Bambouska, alebo overeného klasika Aleša Fremuta, ktoré poznáte z minulorčenj FOTO SLOVAKIE. Kompletný program nájdete tu:

http://www.fotoslovakia.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=50&Itemid=55#.UG3QekZ_TqQ


Stručný zoznam mojich prednášok na FOTO SLOVAKIA 2012:

sobota 10:45 - 11:45 Fujifilm rad "X" (v sále London)
sobota 14:30 - 15:30 Fotografujeme s trvalými svetlami (v kruhovej sále Rome)
sobota 17:45 - 18:40 Fotografujeme s vysokosvetelnými objektívmi (v sále Paris)

nedeľa 10:45 - 11:45 Fujifilm rada "X" (v sále London)
sobota 14:30 - 15:30 Fotografujeme s trvalými svetlami (v kruhovej sále Rome)


Ja len pre istotou zdôrazním, že na prednáške o SLovak Press Photo bude aj náš známy slovenský fotograf Tibor Huszár. Kto ešte nerobí v Lightroome (tak nech si dá v tomto momente facku) a v sobotu aj v nedeľu nech príde na prednášku redaktora Michala Matloňa:-)

Vidíme sa už cez tento víkend na FOTO SLOVAKIA 2012!