sobota 15. januára 2011

Škatuľa od topánok namiesto skenera?

Dnes som dostal chuť zoskenovať si zopár negatívov. Moje multifunkčné zariadenie pekne naskenovalo negatív, no výstup bol v rozlíšení väčšej poštovej známky a navyše bol tonálne nejaký nemastný-neslaný. Tadiaľto cesta nevedie... Tak som skúsil pohľadať na fórach nejaký dobrý typ skeneru. Čo čert nechcel, pri hľadaní skenera som našiel návod ako si doma v kuchyni vyrobiť náhradu skenera zo škatule od topánok:)


Záber a 100% výrez z jeho "skenu"


Ak chcete takéto krásne "skeny" potrebujete: jeden foťák, externý blesk, synchro kábel, makroobjektív a trochu papiera. Lepiaca páska, orezávač a nožnice sa budú tiež hodiť.

Myslím, že tu je všetko jasné, fotoaparát je na statíve, zaostroval som cez Live View...

Detail na samotné "zariadenie"

A toto je vo vnútri, všimnite si tiež vyklopený adaptér na kinofilm:)

Ten kus bieleho papiera predeľujúceho škatuľu je veľmi dôležitý, slúži na rozptýlenie svetla. Blesk išiel pri správne exponovaných negatívoch na 1/4 výkon, pri ISO 100 a clone F 6,3 - F8. Pri tmavších (tých o 1 až 2 EV preexponovaných) negatívoch bolo treba zvýšiť výkon blesku na cca 1/2. Clon F8 nie je dobré zbytočne prekračovať kvôli difrakcii...

Tento postup sa mi vidí vhodnejší na 35mm kinofilm ako na 6x6 negatívy. Na kinofilme fotoaparát celkom slušne zaznamená aj zrno, kým na 6x6 už je výstup dosť sterilný a hladký.

Toto je asi najlacnejší a najzábavnejší kus "fototechniky" ktorú mám. (A ďakujem svojej manželke za škatuľu z jej krásnych červených lodičiek, lebo to bola jediná vhodná, ktorá bola poruke:)

piatok 14. januára 2011

Samsung NX100 - prvý kontakt

Samsung NX100 bol predstavený, ešte koncom septembra, no podarilo sa mi ho dostať do rúk až teraz. Rozmerovo je veľmi podobný Olympusom PEN. Podobná je aj konštrukcia "skladacieho" objektívu. Veľmi podobná je aj koncepcia ovládania. Senzor je zase skôr konkurentom pre Sony NEX. Má efektívne rozlíšenie až 14 Mpx, no nie je stabilizovaný čo je istotne škoda. Zaujímavým kritériom je cena produktu, ktorá sa pohybuje okolo 400,-Eur. V tomto cenovom pásme je aj Olympus EPL-1 s o niečo lepšou výbavou (blesk, stabilizovaný senzor, rozsah objektívu a pod.) no s trochu menším 4/3 CMOS senzorom.


K tomuto modelu je pribalený príjemný mäkký popruh - (konkurencia by mohla tiež konečne urobiť také čo sa nezarývajú do krku... )


Na zadnom paneli je dostatok funkčných tlačidiel


Na objektíve Samsung urobil miest pre funkčné tlačidlo - výborne!


Objektív je síce dosť malý, no pri jeho nasadení na telo, zostava nie je práve vrecková. Telo s krytkou v jednom vrecku a objektív v druhom tento transportný problém vyrieši. Podmienkou sú veľké vrecká:)

Pri dvierkach ukrývajúcich kontakty je tlačidlo náhľadu hĺbky ostrosti. Pri tomto základnom modeli som to veľmi nečakal.


Horný panel je veľmi prehľadný a vďakabohu vybavený otočným voličom.

Po pár minútach, môžem zhodnotiť len minimum vlastností. Zaujal ma celkom svižný AF, dobrý AMOLED displej a pohodlné ovládanie. Chýbať mi bude ale stabilizácia - prípadne svetelnejší objektív. Cez víkend ho vyskúšam a pridám viac informácií.

štvrtok 13. januára 2011

Slnečná clona: časť 1.

Ruku na srdce, koľko krát ste si už prečítali o tom, že máte používať slnečnú clonu? Asi sto krát, všakže? Ja som na tom rovnako. Pri objektívoch, kde bola slnečná clona už v balení, vždy bez výnimky používam túto potrebnú súčasť "imidžového" príslušenstva fotografa.

Canon k svojim EF 85mm F1,8 USM objektívom, nepribaľuje slnečnú clonu. Treba si ju samostatne dokúpiť. Rovnako je tomu aj pri ďalších objektívoch bez "L" označenia. Ja som sa na túto niekoľko eurovú "investíciu" odhodlával približne rok... Popravde sa mi asi nechcelo, alebo som na to stále zabúdal? Ani neviem načo sa vyhovoriť, no každopádne misia je už úspešne splnená a moj objektív má to, čo som mu mal kúpiť už dávno.

Ak na objektíve s dobrou svetelnosťou a veľkým, takmer vysunutým predným členom nenosíte aj slnečné clonu koledujete si minimálne o dva problémy:

Prvým je bočné svetlo, ktoré pri kontakte s predným členom spôsobuje masívny pokles kontrastu ostrosti a saturácie. Dobré, že? Keď si predstavím ako si vyberáme objektívy, pozeráme na 10-tich weboch či nám kreslia až do rohov už na clone F1,8. A potom s nimi fotíme bez slnečnej clony. Urobíme z takto starostlivo vybraného objektívu, ktorý má super optické vlastnosti, obyčajný podpriemerný kus, ktorý by nevyrobil ani tretí či štvrtý výrobca.

Druhým problémom je mechanické poškodenie predného členu. V horšom prípade je to rovno jeho poškriabanie či rozbitie. V tom lešpom iba to, že si zašpiníte optiku prstami. (Potom si ten predný člen poškriabete časom istotne aspoň pri čistení, takže v zásade je ste na tom istom.) Mimochodom všimnite si (vyššie) na prvých dvoch fotografiách, ako ťažko je nasvietiť pri fotení predný člen, ak je ukrytý pod nasadenou slnečnou clonou. A ako sa všetko odráža v prednom člene bez clony. Čo to asi urobí s parazitným bočným svetlom pri fotení...


Slnečné clony majú zvláštne tvary, nič si z toho nerobte. Niektoré sú proste v "cool" tvare kvetiny a ďalšie v tvare hrnca, no všetky plnia dobre svoju funkciu:)


Transport je jednoduchý - stačí ju obrátiť opačne a nasadiť. Objektívy zaberú potom trochu viacej miesta, ale stále si myslím že je to ešte únosné. Niektoré majú síce zvláštne pružinové uchytenie, ale aj na to sa dá zvyknúť (Viď obrázok nižšie - clona od tretieho výrobcu pre EF 85 F1,8 USM).

Myslíte si, že sa opakujem a že toto už napísalo/povedalo asi sto fotografov predo mnou? Máte pravdu. Ja som to len zas a znovu zopakoval. Čiastočne aj kôli sebe, aby som si to zapísal za svoje foto-uši, ale hlavne preto, aby som to pripomenul aj vám - čitateľom môjho blogu:) Pripravovaná druhá časť článku bude demonštrovať dôsledky (ne)používania slnečnej clony v praxi na konkrétnych príkladoch.


(MyWork) Before And After PP


Včera som začal s dokončením staršej zákazky. Tak ma napadlo (s ohľadom na niektoré otázky v komentároch k mojim príspevkom), že by nebolo zlé ukázať jednu foto zo série pred a po úprave. Pri tejto úprave pleti som použil iba vrstvy úprav - krivky - saturácia, klonovacie razítko a retušovací štetec na retuš pleti. Nebol použitý žiaden plugin a ani nijaký High Pass postup na retuš pleti. Vždy som toho názoru, že radšej lepšie nasvietiť a menej retušovať, navyše nejaké veľké zázraky v postprocesse ma moc nebavia. (Foto je trošku vo vyššom rozlíšení, aj keď trošku to zmršil kompresiou blogspot. Ale verím, že sa dá na to pozerať ešte...)

sobota 8. januára 2011

Honl filtre na blesk - korekčné

Pri skúšaní novej Sigmy 50 F1,4 HSM som použil korekčný filter z tejto sady a tu máte niekoľko výsledkov. Na rozptýlenie tvrdého svetla blesku bol využitý "home made bouncer" z kusu bieleho plastu podobný tomu čo vyrába zn. Lumiquest.

F2, 1/8s, ISO 125, Canon EOS 5D Mark II, Sigma 50 F1,4 HSM EX, Speedlite 580 EX II v TTL režime, korekcia zábleskovej exp. -1EV, použitý full CTO filter. (Pri tomto snímku som zámerne mykol s aparátom, bol som zvedavý čo sa stane. Efekt vidíte... )

F2,2, 1/10s, ISO320, (Ostatné rovnako ako pri predošlom zábere)

Ako som sa k týmto filtrom vlastne dostal? Celkom náhodou. Už si presne ani nepamätám čo som to vtedy išiel kúpiť, lebo to nakoniec ani nemali - ale z predajne fototechniky som sa vrátil s týmito filtrami na blesk:) Mali ich úplne náhodou ako novinku, len tak - pre skúšku či sa im vôbec budú predávať. Tak som sa nechal nahovoriť. (Zobral som mimochodom posledné...) Link na oficiálny web produktu: http://www.honlphoto.com/servlet/StoreFront


Ak fotografujem pri žiarovkovom či inom umelom osvetlení často mi vadí, že svetlo blesku má úplne odlišné sfarbenie ako okolité svetlo a svetlo blesku vyzerá jednoducho studené ako svetlo blesku. Z výsledkom pri fotení s bleskom som preto málokedy spokojný. Dúfam, že Honl systém mi tento problém pomôže vyriešiť. V sade je trojica oranžových filtrov (plný, polovičný a štvrtinový CTO filter) modrý filter na fotenie napríklad pri západe slnka a zelený filter pri fotení pod žiarivkovým osvetlením. Z každého typu/farby sú v sade po dva kusy filtrov. Filtre môžu okrem korekčnej funkcie aj ozvláštniť farebnosť fotiek. Na to je však skôr vhodná ďalšia sada od Honl určená len na farebné efekty. Podrobne a neporovnateľne fundovanejšie sa tejto problematike venuje Joe McNally: http://www.joemcnally.com/blog/

Filtre sú zhotovené z dosť hrubej fólie aby vydržali aj trochu drsnejšie zaobchádzanie. Pás so suchým zipsom je tiež veľmi dobre navrhnutý, filtre na ňom držia, nič sa neodliepa všetko funguje ako má. Triviálne jednoduché, no parádne funkčné (A hlavne bez lepiacej pásky, ktorú som po čase niekde stratil a keď som ju potreboval, tak som ju nikdy nemal.)


Filtre je potrebné zostrihnúť na potrebnú šírku, aby neprečnievali z blesku a nezavadzali pri fotení. Zvyšné pásiky perfektne pasujú na menší blesk Speedlite 270 EX. Tento mini blesk rád nosím na cesty. Spolu s TTL káblom a mini softboxom (vyrobené z podložky do poličky IKEA, obojstrannej pásky a suchého zipsu) sa z tohto malého blesku na 2 x AA batérie stáva celkom slušný externý blesk.


Veľmi jednoduchý malý difúzor na blesk, nezaberie veľa miesta a poslúži celkom dobre. Jeho výroba mi trvala asi 20 minút...

Tento príspevok nie je nijako sponzorovaný a nedostal som zaň ani nijakú odmenu. Jednoducho sa len chcem podeliť s ostatnými fotografmi o moju novú skúsenosť:)


(MyWork) Ambient Light?

Ďalší príklad toho, že fotografia zhotovená s bleskom nemusí pôsobiť neprirodzene a umelo. Sú tu obe verzie - nevedel som sa rozhodnúť, ktorá sa mi páči viacej. Použitý bol blesk 580 EX II TTL kábel s dĺžkou 3 m, bouncer podobný tým čo vyrába Lumiquest. Patrik podržal blesk vľavo hore od fotoaparátu, tak aby osvetlil modelku. Blesk bol v režime TTL s korekciou cca - 1,3 EV. Na blesku bol použitý oranžový Full CTO filter Honl na vyváženie farebnosti svetla blesku so žiarovkovým osvetlením baru.

Honl príslušenstvo sa mi veľmi osvedčilo, pracuje sa sním rýchlo a je veľmi praktické, skladné a cenovo ešte celkom prijateľné (hoci nie je vôbec lacné, ale stojí to jednoducho za to...)

http://www.honlphoto.com/servlet/StoreFront

Objektív Sigma 50mm F1,4 HSM priclonený na F 3,2, čas 1/6s a ISO320. Blesk zaistil ostrý snímok aj pri dlhšom exp. čase. Viacej o Honl príslušenstve na blesky nájdete v mojom nasledujúcom príspevku, práve ho pripravujem:)

štvrtok 6. januára 2011

Novinky CES 2011: Olympus Olympus XZ-1

Nový Olympus E-PL2

Samsung NX11

Olympus XZ-1

Kongres vo Vegas bude, zaujímavou zbierkou noviniek. Aspoň z fotosegmentu je tu hneď niekoľko horúcich kandidátov na fotoaparát roka. Tipujem, že veľmi veľké šance na úspech má Olympus XZ-1 a Samsung NX11. Olympus predstavil XZ-1 - superkompakt s lepším senzorom a slušnou optikou, čo by malo osloviť hlavne tých, čo už majú veľkú zrkadlovku, ale hľadajú niečo menšie na cesty. No nechcú sa vzdať obrazovej kvality a manuálnych nastavení. Na Dpreview.com nájdete prvý kontakt s týmto modelom:

http://www.dpreview.com/previews/olympusXZ1/

Canon s Nikonom zatiaľ nič nové nepredstavili. Žeby nový 1Ds Mark IV počkal až do leta?

(MyWork) Veronika II.




Ako biele pozadie poslúžil veľký oktabox, záblesk bol nastavený na najmenší výkon. Dosvietené spredu, obyčajným stredne veľkým softboxom cca 1m od Veronikinej hlavy.

Použili sme záblesky Photon Europe. Mám veľmi rád svetlo ktoré produkujú, aj ich príslušenstvo je na veľmi slušnej úrovni, škoda len slabšieho mechanického prevedenia kĺbov a statívov na ktorých sú svetlá uchytené.

(MyWork) Veronika I.


Niet nad polnočnú retuš... Dnes bol veľmi dlhý deň, no aj zajtra pribudnú hádam ďalšie foto. Vizáž: Dominika Furdová.

Asistencia: Patrik ako vždy.(Vrátane vytrvalostných cvičení s obrovským oktaboxom na statíve. Patrik robil takú živú šibenicu, pretože tá obyčajná ateliéri nebola, oproti štandardnému manfrottu má ale výhodu hlasového ovládania výšky a natočenia:)

pondelok 3. januára 2011